Ana Sayfa  Annelik  El sanatları  Haber  Magazin Dünya Magazin TR  Ressamlar  Seramik  Tiyatro  Yazı Yemekler

Özel Arama

oyuncak örgüsü örgü oyuncak
Oyuncak örgüsü yapıp örgü oyuncak vererek çocukları sevindiriyor

 

Çanakkaleli Müzeyyen teyze salgın günlerinde örgü oyuncak üreterek çocukları sevindiriyor
Çanakkale'nin Bayramiç ilçesinde Kovid-19 önlemleri kapsamında evden çıkmayan Müzeyyen Gezinci, amigurumi tekniğiyle örgü oyuncaklar yaparak hem salgından korunuyor hem de çocukları sevindiriyor.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de etkili olan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle 65 yaş üstü vatandaşlar evden çıkamıyor. Özellikle kadınlar bu süreçte kendilerine yeni uğraşlar ediniyor. Kısıtlamaya tabi grupta yer alan Müzeyyen Gezinci de izolasyon döneminde amigurumi (Japonya kökenli, tığ veya şiş ile yapılan, içi doldurulmuş oyuncak sanatı) tekniğiyle oyuncak üretimi yapıyor.

Sık iğne tekniğinin oyuncağa uyarlanmış hali olan, kolay öğrenilebilen bu tekniği daha önce bir dönem yapan Gezinci, ürettiklerinden bazılarını satarak evinin ihtiyaçlarını karşılıyor, birçoğunu da hediye ediyor.Müzeyyen Gezinci, AA muhabirine, dışarı çıkamayınca neler yapabileceğini düşünmeye başladığını, aklına amigurumiyle uğraşmak geldiğini söyledi. Gezinci, "Ben bu işe torunum olduğunda, bebek yaparak başladım. Bütün torunlarıma yaptıktan sonra bıraktım. Koronavirüs ortaya çıkınca evde çok sıkıldım. Aklıma bu hobi geldi ve yeniden başladım. Ürettikçe daha çok sevdim ve daha fazla yapmak istedim." dedi.
 


"Yüzlerce amigurumi yaptım" El işleri konusundaki deneyimini amigurumi yapmaya aktardığını anlatan Müzeyyen Gezinci, yüzlerce oyuncak ürettiğini dile getirdi. Gezinci, şöyle devam etti: "50'den fazlasını, çok beğenenlere hediye ettim. Torunlarım da çok seviyorlar. Bazılarını da satarak gelir elde ettim. Ev işlerinin haricinde zaman geçirmek için güzel bir uğraş. Kendim mutlu oluyorum, torunlarımı, sevdiklerimi mutlu ediyorum. Televizyonda görülen bazı karakterleri isteyenler oluyor, onları da yapıyorum. Tüm amigurumi oyuncaklarım çok beğeniliyor ve ilgi görüyor." Müzeyyen Gezinci, salgın sonrasında da bu hobisini devam ettirmek istediğini sözlerine ekledi.

örgü modelleri örgü örnekleri örgü oyuncaklar

Haber ve fotoğraflar: Sabahattin Sallama 06.05.2020

Kaynak

Resim kaynak

Sosyal medyada biz

Grafik Saati

Facebook

Twitter

Pinterest

Hayata-Dair

Facebook

Twitter

Bu sayfada en çok aranan örgü ile ilgili arama terimleri

El sanatları, örgü, örgü modelleri, örgü çanta, örgü bebek, kolay örgüler, basit örgü işleri,

El sanatları ve geri dönüşüm

Örgü örnekleri ve yapılışı

Seramik

Copyright: Her hakkı saklıdır | grafiksaati.com[at]gmail.com| gizlilik politikası