Ana Sayfa  Annelik  El sanatları  Haber  Magazin Dünya Magazin TR  Ressamlar  Seramik  Tiyatro  Yazı Yemekler

Özel Arama

Ahşap boyama

Emekliliğinde öğrendiği ahşap boyama sanatıyla eski eşyaları "parlatıyor"

Ahşap boyama

"Eski eşyaları değerlendirmeyi çok seviyorum. Onların o yaşanmışlık ruhu beni çok mutlu ediyor. Ankara bana çok güzel kapılar açtı. Ankara Olgunlaşma Enstitüsünde iki yıl iç mekan tasarımı eğitimi aldım. Staj olarak başladığım bu işi meslek haline getirdim. Bana, 'Hocam siz burada güzel işler yaptınız, Bursa'nın da böyle bir şeye ihtiyacı var' dediler. Ben de Bursa'da bu işi yapmaya başladım. Ananelerimizden, babaannelerimizden kalan eski eşyaları tekrar boyayarak, dönüştürerek, renklerini, kaplamasını değiştirerek eşyalara ikinci bir hayat sunuyorum. Bunu herkese öğretmek istiyorum. Sokakta gördüğüm atılmış sehpalar, koltuklar, sandalyeler benim için gerçekten çok değerli. İnsanların da bunun değerini anlamasını ve tekrar onlarla mutlu bir hayat yaşamalarını istiyorum."
Ahşap boyama örnekleri
"Bazen sattığım eşyaların arkasından üzülüyorum"
Mobilyasını boyamak isteyen, evinde değişikliğe gitmek isteyenlere de eğitim verdiğini belirten Şan, isteyenlerin mobilyasıyla eğitime gelebildiğini aktardı.
Ahşap boyama modelleri
Şan, eski eşyalara bakmanın kendisini mutlu ettiğini dile getirerek, "Eski ustaların işçiliği şu anda çok az. Eski eşyalara çok bağlanırım. Müşterilerimiz geldiğinde soruyorlar, 'Bu koltuk satılık mı?' diyorlar. 'Hayır o satılık değil, benim için çok anlamlı.' Bazen sattığım eşyaların arkasından üzülüyorum, tekrar yenisini bulabilir miyim, aynı duyguyu hissedebilir miyim diye düşünüyorum. Bu konuda beni destekleyen çok oldu." dedi.
Ahşap boyama desenleri
Yaptığı işin kendisini çok mutlu ettiğini anlatan Şan, atölyesine gelen kişilerin eski eşyalarını yenileyip onlara hayat kazandırmanın kendisini daha fazla sevindirdiğini vurguladı.
Ahşap boyama kursu
Bir işe gönül verince, karşısına bununla ilgili insanların çıktığını belirten Şan, "Cam işçiliği olan sıcak mineyi öğrendim. Toz halindeyken cam haline geliyor madde. Ankara'daki Pilavoğlu Han'da ahşap işçiliğini öğrenirken, üst katta da sıcak mine öğrendim. Unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarından biri." ifadesini kullandı.

Kaynak

Resim kaynak

Sosyal medyada biz

Grafik Saati

Facebook

Twitter

Pinterest

Hayata-Dair

Facebook

Twitter

Bu sayfada en çok aranan terimler

El sanatları, ahşap boyama, ahşap boyama kursu, ahşap boyama malzemeleri,ahşap boyama seti, ahşap boyama teknikleri, ahşap boyama malzemeleri, ahşap boyama örnekleri, objeleri, malzemeleri,

El sanatları ve geri dönüşüm

Örgü örnekleri ve yapılışı

Seramik

Copyright: Her hakkı saklıdır | grafiksaati.com[at]gmail.com| gizlilik politikası