Ana Sayfa  Annelik  El sanatları  Haber  Magazin Dünya Magazin TR  Ressamlar  Seramik  Tiyatro  Yazı Yemekler

Özel Arama

Ahşap, seramik, cam boyama atölyesi ve Sibel Coşkun

kosgeb ahşap, seramik, cam boyama

Kadın girişimci, hemcinslerinin umut oldu

Gaziantep'te hobi amaçlı ahşap, seramik, cam boyama kurslarına giden Sibel Coşkun,5 yıl önce açtığı sanat tasarım merkezinde hem aile ekonomisine katkı sağlıyor hem de kendisi gibi hayallerini gerçekleştirmek isteyen kadınlara gönüllü eğitim veriyor. Gaziantep'te yaşayan 49 yaşındaki Sibel Coşkun, 5 yıl önce KOSGEB desteğiyle açtığı sanat tasarım merkezinde hem aile ekonomisine katkı sağlıyor hem de iş hayatına atılmak isteyen kadınların ufkunu açmak için gönüllü eğitmenlik yapıyor.

Çocuklarını büyütürken hobi amaçlı ahşap, seramik, cam boyama kurslarına giden Coşkun, hobisini mesleğe dönüştürdü. Yaklaşık 15 yılın ardından çalışma hayatına atılan Coşkun, kentteki sanat kurslarında eğitmenlik yapmaya başladı. 5 yıl süren eğitmenlik hayatının ardından eşi ve iki çocuğunun desteğiyle kendi iş yerini açmak için kolları sıvayan Sibel Coşkun, KOSGEB desteğiyle hayalini gerçeğe dönüştürdü.

Coşkun, AA muhabirine, gerekli tecrübeleri edindikten sonra KOSGEB desteğiyle kendi iş yerini açtığını söyledi. Hayallerine ulaşmanın mutluluğunu yaşadığını ifade eden Coşkun, daha rahat çalıştığını ve özgür olduğunu belirtti. Coşkun, aile bütçesine katkı sunmanın yanı sıra kendisi gibi hayal kuran kadınlara tecrübelerini aktarmanın mutluluğunu yaşadığını dile getirdi. İş yerinde ahşap, seramik, polyester, cam ve kumaş boyama yaptıklarını anlatan Coşkun, "Aynı zamanda eski ürünleri yeniliyoruz. Pandemi dönemi bir yandan çok iyi oldu. Evlerindeki ürünleri yenilediler, ailecek boyama yaparak keyifli zaman geçirdiler." dedi.

İş yerinde ücretsiz eğitimler verdiğini belirten Coşkun, şunları kaydetti: "Buraya gelen, öğrenmek isteyen herkese eğitim veriyorum. Eğitimler sayesinde para kazananlar oldu. Çoğunluk bu işi meslek haline getirdi. 100 kişi artık malzemeleri boyayıp, satıyor. Ailelerine katkıda bulunup, öz güvenlerini kazandılar. Sadece burada değil şehir dışındakilere de destek veriyorum. 15 yıl ev hanımlığı yaptım. 10 yıldır çalışıyorum. Çocuklar büyüdükten sonra çalışmak istedim. Bir süre farklı kurumlarda çalıştım. Sonra KOSGEB'den aldığım destekle kendi iş yerimi açtım. Eşim ve çocuklarımın çok büyük manevi desteği oldu. Bütün kadınların da benim gibi bir şeyler başarabilmesini istiyorum. Hiçbir şey için geç olmadığını düşünüyorum. İnsan istedikten sonra her şeyi başarır."

Coşkun'un eşi Feridun Coşkun ise 30 yıldır konfeksiyonculuk işiyle uğraştığını, eşine destek verirken sanata ilgi duymaya başladığını anlattı. Eşinin kendi iş yeri açma hayali olduğunu aktaran Coşkun, şöyle devam etti: "Arada sırada destek olurum derken ben de bu süreçte epey şey öğrendim. Kendisi olmadığında insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. 5 yıl içerisinde büyük yol kat etti. Sibel hanımın desteğiyle birçok kadın da girişimci oldu. Boyama yapıp satıyorlar. Dekoratif ürünler yapıyorlar. Ücretsiz atölye çalışmaları yapıyoruz. Herkes birbirine öğretiyor. Paylaşım arttı. Kadınların kabul gününe gelir gibi gelip, boyama yapıyorlar. Neşeli bir ortam oluştu. Evlerinin ihtiyaçlarını karşılıyorlar, stres atıyorlar. Ekstra para kazanma durumu oluştu. Biz de insanlara vesile olduk. Bu da bizi mutlu ediyor."

KOSGEB nedir? Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı, Türkiye'deki küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomideki rolünü ve etkinliğini artırmak, rekabet güçlerini artırmak ve sanayide entegrasyonu ekonomik gelişmelere uygun biçimde gerçekleştirmek amacıyla kurulmuş kamu kurumudur

Feride Pelin İnal 31.07.2021
 

Kaynak

Resim kaynak

Sosyal medyada biz

Grafik Saati

Facebook

Twitter

Pinterest

Hayata-Dair

Facebook

Twitter

Bu sayfada en çok aranan terimler

El sanatları, ahşap, seramik, cam, boyama, kosgeb,

 

El sanatları ve geri dönüşüm

Örgü örnekleri ve yapılışı

Seramik

Copyright: Her hakkı saklıdır | grafiksaati.com[at]gmail.com| gizlilik politikası